Лични алати
Пријави се
Трага: Дома

Факултет за електротехника и информациски технологииupisi2014Feit_1.png


Енергетските компании ЕВН, ЕЛЕМ и МЕПСО продолжуваат со стипендирање на студенти на ФЕИТ

Најголемите енергетски компании во Македонија - АД ЕЛЕМ - Електрани на Македонија, ЕВН – Македонија и АД МЕПСО – и годинава доделија вкупно 14 стипендии на најдобрите студенти на Факултетот за електротехника и информациски технологии.

Повеќе...


Јубилејни 55 години ФЕИТ

image026.jpgЈубилејот беше одбележан со Свечена академија која се одржа на 18 јуни во Македонскиот Народен театар во Скопје.

На Свечената академија беа промовирани дипломираните инженери и магистри од учебната 2013/2014 година а беа доделени и награди на најдобрите дипломирани инженери со просек над 9.

Повеќе...


Трибина „Либерализација на електроенергетскиот сектор во Република Македонија“

Скопје, 01.07.2014 - „Либерализацијата на електроенергетскиот сектор во Република Македонија“ е темата на трибината која се организираше по повод 55 години од основањето на Факултетот за електротехника и информациски технологии и 20 години од основањето на Македонскиот комитет за големи електрични системи МАКО СИГРЕ.

Повеќе...


Отворени денови на DIPteam-от при Институтот за електроника

DIPteam организира отворени денови на 19.06-20.06.2014 година во Лабораторијата за дигитални видеосистеми при Институтот за електроника во 12:00 часот. Се покануваат сите заинтересирани студенти кои се на крајот со своето студирање, а се заинтересирани за продолжување на своето образование на ФЕИТ.

Повеќе...


copy_of_SeavusFEITEmbeddedletnashkola.png

Летна школа за вградливи микрокомпјутерски системи

Во организација на Институтот за Електроника и во соработка со SEAVUS и SEDC се организира ЛЕТНА ШКОЛА ЗА ВГРАДЛИВИ МИКРОКОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМИ.

Рокот на пријавување е до 20.06.2014.

Повеќе...


nagradeni_biznis_plan.jpg

Наши студенти со прво место за најдобар бизнис план

Проектот „Енергетски ефикасна куќа од слама“ на нашиот студентски тим „Економични вати“ победи на натпреварот за најдобар бизнис план од студенти. Натпреварот го организираа ЕВН Македонија и Министерството за економија во склоп на платформата за енергетска ефикасност "eнергетска азбука".

Повеќе...

ISO 9001:2008

Календар
јули
« јули 2014 »
повтсрчепесане
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031