Лични алати
Пријави се
Трага: Дома ФЕИТ ЧПП

Често поставувани прашања

 

Прашање: Каде можам да ги најдам сите податоци во врска со уписите?

Одговор: Сите податоци за уписите на I циклус студии може да ги најдете на следниот линк Информации за матуранти, додека сите податоци за II циклус на студии се достапни на следниот линк УПИСИ 2015 - II ЦИКЛУС СТУДИИ

 

Прашање: Дали ФЕИТ ќе додели стипендии за студирање?

Одговор: ФЕИТ континуирано, секоја година доделува стипендии за сите новозапишани студенти кои имаат освоено прва награда на државни или прва, втора или трета награда на меѓународни натпревари по математика, физика, информатика и електротехника.

 

Прашање: Дали Институтот за КТИ од ФЕИТ премина на ФИНКИ?

Одговор: Не. Институтот за КТИ останa на ФЕИТ. Дел од членовите од овој институт останaa на ФЕИТ.

 

Прашање: Што е компјутерски инженер?

Одговор: Според дефиницијата на ACM и IEEE Computer Society: Computer engineering is a discipline that integrates several fields of electrical engineering and computer science required to develop computer systems (повеќе информации тука). ФЕИТ е високообразовна институција во Р.Македонија која ја задоволува оваа дефиниција.
Коментар

Додади коментар.

(неопходно)
Внесете го вашето име
(неопходно)
(неопходно)
Инфо ден на ФЕИТ

od4m.png

ISO 9001:2008

Календар
aвгуст
« aвгуст 2017 »
повтсрчепесане
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Соопштенија

Оглас за стипендија-Гентерм Македонија

Рок на аплицирање: до 22.8.2017

Конкурс во рамки на програмата Еразмус+

Рок на аплицирање: до 05.10.2017